Czy dla dziecka mogę kupić na razie słaby instrument?

Nie. Dziecko jeszcze nie ma doświadczenia i nie wie, jaki dźwięk kryje się pod naciskanymi klawiszami. Może to być zaskakujące, ale wytrawny muzyk na zwykłym stole w wyobraźni widzi gdzie leżą poszczególne klawisze. Dziecko dopiero nabiera dojrzałości muzycznej a właściwie dopiero zaczyna tę znajomość. Dziecko, gdy ma słaby instrument często nie jest zadowolone z granych utworów. Zadowolenie jest dla niego nieosiągalne. Rodzic obserwuje ćwiczenia dziecka. Z reguły dziecko ma instrument w domu. Widzi, że dziecko męczy granie. Jak reaguje czuły rodzic? Obserwuje pociechę. Dochodzi do oczywistego wniosku, że z wróbla kanarka nie da się zrobić. Jego latorośl najwyraźniej męczy nauka muzyki i hmm... Chyba nie ma talentu... Czy kochający rodzic chciałby męczyć swoje dziecko? Oczywiście, że nie. Dochodzi do wniosku, że należy zrezygnować ze Szkoły Muzycznej. Podsumujmy. Dzieci zbyt często rezygnują z braku instrumentu, a nie braku talentu.

Co zatem powinieneś przemyśleć, jako rodzic?

Czy w edukacji dziecka chodzi ci głównie o portfel czy o dziecko? Z pewnością jedno i drugie. Ale co bardziej. Tu odpowiedź osobista...

Jak wybrać dobre używane pianino?

Dźwięk powinien być łagodny od strony lewej (basów). Ostrzejszy w środku (tenory). Najbardziej ostry po prawej stronie (violiny). Ostrość w lewej i środkowej części klawiatury często świadczy o zbiciu młoteczków lub ich braku intonacji. Zatem dźwięk powinien wyostrzać się stopniowo do prawej strony.

Jeśli pianino pobrzękuje na niektórych dźwiękach.

Należy podnieść górną pokrywę pianina (na zawiasach), zdjąć przednie drewniane obudowy górną i dolną i obejrzeć czy płyta rezonansowa nie jest pęknięta. Być może to tylko luźny młoteczek.

Co zrobić, jeśli płyta rezonansowa jednak jest pęknięta, ale zależy nam na tym pianinie?

Jeśli koniecznie chcesz to pianino, ale ma pękniętą płytę należy poprosić stroiciela, który oceni czy wystarczy dokręcić żebra (z tyłu pianina lub w przypadku fortepianu, który ma struny poziomo - u dołu). Jeśli to nie pomaga można tymczasowo na parę lat skleić miejscowo płytę. Jednak w przyszłości i tak będziemy musieli zainwestować na zdjęcie strun, sklejenie płyty pod żebrami, założenie strun i 6-krotne strojenie.

Jaką firmę pianinową wybrać?

Najlepsze firmy rzadko osiągalne w przypadku instrumentów używanych to:

Na jaką cenę się zgodzić w przypadku używanych pianin.

Zaczynając od używanych najlepszych to mocno uśredniając ceny 8 tyś do 3,0 tyś PLN

Czy można żądać obniżenia ceny używanego pianina?

Tak. Cenę np 3,5 tyś odejmujemy wartość napraw np. 1,2 tyś. Czyli od 3,5 tyś minus 1,2 tyś na wymianę kołeczków stroikowych (200szt) = 2,3 tyś Najdokładniej oceni to stroiciel. Teraz wybierzesz dobre pianino biorąc pod uwagę nie tylko sam portfel, ale głównie dobro dziecka. Powodzenia